Jdi na obsah Jdi na menu
 


Flokovačka.

Pro vytvoření povrchu krajiny existuje řada vhodných i méně vhodných materiálů. V dnešní době je již éra barevných pilin překonána i když tento materiál jistě najde v menším množství na kolejišti ještě své uplatnění. Současný trend jsou ale foliáže, kterých je na trhu nepřeberné množství. Mít ale celé kolejiště pouze z foliáží brání snad jen jejich poměrně vysoká cena. Další možností je použití statické trávy. A tím jsem se konečně dostal k jádru věci. Aby statická tráva správně stála a ne jen ležela jako zvadlé seno, musíme ji něčím postavit. K tomu se používá vysokonapěťové statické pole. Princip je všeobecně známý, vezmeme zdroj vysokého napětí, cca tak 10 -15 kV, jeden pól se přivede na kolejiště, kde je nanesena vrstva lepidla a druhý se přivede na sítko, ve kterém je posypová tráva. Vzniklý statický náboj přitahuje trávu ze sítka na podklad a ta se svisle zapichuje do lepidla a zůstává v této poloze dokud lepidlo nezaschne.

A nyní, jak získat toto vysoké napětí.

Na úvod musím podotknout, že následující řádky nemají sloužit jako stavební návod a že v žádném případě nepřebírám odpovědnost za případné škody vzniklé na majetku nebo životech.

Na internetu se dá najít několik způsobů konstrukcí. Jednou z nich je použití elektrické plácačky na mouchy. Ale ti, co to zkoušeli, se shodují, že to je použitelné pouze pro nízkou trávu a výsledky je nijak moc neoslnily. Další možnost je použití zdroje vysokého napětí např. z kopírky nebo staré televize. Bohužel, servis na kopírky nemám v dosahu a i stará televize, pokud možno ještě černobílá, se dnes již obtížně schání. Další možností může být vysokonapěťový zdroj z mikrovlnné trouby, ale tam se pracuje přímo se síťovým napětím a to, když se k němu nechováte slušně, kope.

Samozřejmě lze též flokovačku zakoupit od některé renomované firmy, otázka je, jestli do toho chceme investovat příslušný peníz a nepoužít ho raději na nákup vozového parku.

Taky jsem se vydal vlastní cestou a to pokusem o použití indukční cívky z automobilu. Mohu říci, že tudy cesta nevede. Potřebujeme statické pole a indukční cívka vytváří pouze impulzní. Pokud se ji snažíme vnutit jiný režim, shoří.

Tak jsem použil osvědčenou konstrukci násobiče napětí. Zapojení je vcelku jednoduché a pracuje na první zapojení. Musíme mít ovšem na paměti, že pracujeme s vysokým napětím, kdy jen pouhé přiblížení kontaktů opačné polarity vyvolá oblouk i přes 1 cm. Proto je potřeba nešetřit místem a mít mezi součástkami patřičné rozestupy.

Konstrukce je patrná z připojené fotogalerie.

Použitá trafa jsou starší z adaptérů, co dům dal, proto jsou také jejich napětí rozdílná. Výstupní trafa jsou pa primáru zapojena paralelně a na sekundáru seriově, takže výsledné napětí je asi 400V. Kaskáda je v klasickém zapojení a je tvořena kondenzátory 47n/630V a diodami na min. napětí 700V.  

Jako sítko na posyp jsem použil normální čajové kovové s co nejmenšími otvory speciálně pro to zakoupené za 20,- Kč. Nedoporučuji brát sítka z domácnosti, nemusí se to setkat s příslušným pochopením. 

Práce s tímto zařízením je bezpečná, několikrát jsem si již sáhnul a výboj je srovnatelný se statickým výbojem, který se vytvoří např. při svlékání něčeho silonového.