Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba návěstí.

Ne, že by na trhu nebyla vhodná návěstí pro modelovou železnici velikosti TT. Jsou a některá jsou opravdu povedená, co se týká modelovosti i funkčnosti. Ale při potřebném počtu návěstidel a jejich současných cenách, jsem se rozhodl, že bude rozumné, když si návěstidla raději postavím sám. Samozřejmě, mnou vyráběná návěstidla nedosahují kvalit továrních výrobků, ale zase je to pokus o výrobu klasických československých návěstidel a dobrý pocit z vykonané práce.

Za vzor jsem si zvolil starší návěstidla CCCP, která se ještě v současné době na menších nádražích vyskytují.

Jako výchozí materiál jsem použil mosazný plech tl. 0,3 mm. Sloup jsem vyrobil z mosazné trubičky o průměru 2,5 mm. Na světla jsem použil LED diody o průměru 3 mm.

Z mosazného plechu jsem vyrobil jednotlivé části návěstidla, které jsem pospojoval pájením. LED diody jsou společně propojeny záporným pólem na trubičku, která slouží jako společný mínus pól. Kladný pól LED diody je smaltovaným drátem veden vnitřkem trubičky přes odpor na plus pól.

Na nátěr jsem použil modelářské barvy Agama, případně Humbrol, příslušných odstínů.

Celý postup stavby je názorně vidět na fotografiích.

Zatím jsem ještě nevyráběl žebříky, které každé návěstidlo doplňují. Zkoušel jsem různé postupy, ale nic nebylo ono. Naštěstí lze žebříky dosadit později, až se něco vymyslí.

 

Náhledy fotografií ze složky Výroba návěstí