Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výroba lamp.

 

Ze stejných důvodů jako u návěstí, rozhodl jsem se, že si i lampy vyrobím sám.

Jako zdroj světla jsem použil bílou, vysoce svítivou LED diodu o průměru 3 mm. Na stožár by byla ideální trubička, tak do průměru 2mm, kdy vnitřkem trubičky by vedl vodič pro napájení LEDky. Ale protože takhle malé trubičky se dost obtížně shání, rozhodl jsem se pro trochu jinou technologii.

Jako stožár jsem použil ocelový drát o průměru 1,5 mm s tím, že stožár bude využit jako jeden napájecí vodič k LED  a druhý vodič bude měděný smaltovaný drát, který bude přilepen ke stožáru z vnitřní strany tak, aby co nejméně rušil.

Spodní strana stožáru má mít průměr, asi 2,5 mm. Toho jsem docílil tím, že jsem stožár obalil páskem papíru, který jsem  slepil herkulesem.

Stínidlo jsem vysoustružil z plexiskla, ve tvaru viz. schéma. LED diodu jsem záporným pólem připájel ke stožáru, na kladný pól jsem připájel měděný smaltovaný vodič. Otvor ve stínidlu jsem pak z horní strany zalepil lepidlem na plexisklo. Lepení je nutno několikrát opakovat, protože po uschnutí lepidla se zbytek dost propadne. Pak vršek jehlovým pilníkem zabrousím do patřičného tvaru.

Lepidlo na plexisklo si vyrábím tak, že v chloroformu rozpustím plexisklové piliny (jako rozpouštědlo lze údajně též použít ledovou kyselinu octovou), tak aby výsledná konzistence byla mírně tekutá. 

Vrchní nátěr je proveden modelářskými barvami AGAMA případně HUMBROL odpovídajících odstínů.

Napájecí napětí na LED diodu musí být přivedeno přes ochranný odpor, v mém případě 1k8 pro napájecí napětí 18 V ss. LEDkou teče proud menší než 10 mA, což pro plný svit postačuje a navíc to prospívá její životnosti.

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Výroba lamp